برودت و تولید برودت یکی از نیازهای مبرم در زندگی روزمره امروزی می باشد. مواردی مانند یخچال و فریزرهای خانگی و انواع کولرها و سیستم های خنک کاری تجهیزات الکترونیکی و …. از مواردی هستن که زندگی بدون آنها خیلی مشکل به نظر می رسد. در صنعت هم بدون داشتن انواع سیستمهای تولید برودت مانند انواع چیلر تراکمی, خیلی از کارخانجات و شرکتهای بزرگ کاری از پیش نمی برند و امکان ادامه ی حیات ندارند.

برای تولید برودت چندین روش مختلف وجود دارد که به اجمال به بررسی آنها می پردازیم.

تمامی سیستمهای برودتی را می توان در دسته های کلی زیر جا داد:

  •  روش تبرید تبخیری
  • روش تبرید تراکمی
  • روش تبرید جذبی
  • روش های تبدید جدید و در حال توصعه

 

1- تبرید تبخیری

این روش قدیمی ترین روش تولید تبرید می باشد که با تبخیر سیالی که غالبا آب می باشد برای تولید برودت استفاده می شود. اصلی ترین مثال برای دستگاه هایی که به روش تبخیری تولید برودت می کنند کولر آبی و ایر واشر (Air washer) هستند.

تبرید کولر آبی

ایر واشر

این سیستم برای مناطقی با آب و هوای خشک بسیار مناسب می باشد. البته استفاد زیاد از آب یکی از اصلی ترین ایرادات این روش تولید برودت می باشد.

تولید برودتنمودار سایکومتریک

 

2-تبرید تراکمی

در این روش برودت در سیکل ترمودینامیکی یک سیال مبرد (مانند فریون) ایجاد می شود.

تولید برودتسیکل ترمودینامیکی و اجزار اصلی تبرید تراکمی

این روش امروزه معقول ترین و معمول ترین روش تولید برودت در صنعت و استفاده ی روزمره می باشد.تجهیزاتی مانند یخچال و فریزر و چیلرهای تراکمی از نمونه های متداول وسایلی هستند که با این روش تولید برودت می کنند.

چیلر تراکمی

تولید برودتتعدادی از تجهیزات تبرید تراکمی

اصلی ترین و مهمترین چالشی که سیستمهای تبرید تراکمی با آن روبرو می باشند نوع مبرد آنها هست.

اغلب مبردهای فریونی معمول (مانند R22) بخاطر اثرات گلخانه ای و  اثرات گرمایش زمین برای استفاده مناسب نمی باشند و بر اساس پروتوکل های جهانی استفاده از آنها و حتی تولید آنها متوقف شده اند.

بر همین اساس جایگزینی تجهیزاتی که با گاز مبرد R22 کار می کنند در دستور کار صنایع برودت در تمامی دنیا قرار دارد. حتی در صورتی که به دلایلی امکان تعویض دستگاه وجود ندارد, بر اساس قوانین بین المللی باید مبرد R22 با مناسبترین گاز ممکن جایگزین شود.

برای آشنایی بیشتر در مورد نحوه ی تعویض گاز R22 مطالب ” جایگزینی مبردهای فریونی مضر ” را مطالعه کنید.

 

3- تبرید جذبی

در مرسوم ترین سیستم جذبی آب به عنوان مبرد و لیتیم بروماید به عنوان جاذب عمل می کند. این ترکیب معمول ترین روش مورد استفاده در سیستم های جذبی است.

تبرید تراکمیچیلر جزبی

اما به علت این که مبرد این سیستم آب می باشد، دمای قابل دستیابی با این روش بالاتر از صفر درجه ی سانتیگراد است.

تبرید تراکمی
سیکل چیلر جذبی

برای برطرف کردن این مشکل و دستیابی به دماهای زیر صفر از سیستمهای جذبی آب-آمونیاک استفاده می گردد. در این سیستمها آب به عنوان جاذب بوده و آمونیاک به عنوان مبرد عمل می کند.

 

4-روشهای تبرید جدید و در حال توصعه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدتری برای تولید برودت در حال توصعه می باشد که اکثرا بر پایه ی انرژی های تجدید پذیر می باشند.

استفاده از انرژی خورشیدی در سیستم های تبخیری و سیستم های تراکمی و حتی سیستم های جذبی , استفاده از دسیکنت در تجهیزات برودتی, تولید برودت به کمک جاذب جامد و همچنین تولید برودت با استفاده از روش اجکتور و … از نمونه ی این روش های جدید می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *